Több mint 40 milliárd forintot tesz ki a dél-dunántúli régió 10 legnagyobb uniós beruházása az előző, 2007-2013-as ciklusból.
A DDOP névre hallgató Regionális Operatív Program esetében a legnagyobb beruházás a Zsolnay Kulturális Negyed közel 10 milliárd forintos fejlesztése volt. A rangsorban négy Pécsett megvalósult beruházás követi. A tíz legnagyobb beruházásból hét Pécs városában valósult meg, melyre összesen közel 30 milliárdot költöttünk el. Emellett, még a rangsorra felfért Szekszárd város funkcióbővítése és két útfejlesztési projekt is.
Lássuk a 10 legnagyobb beruházást
Ez a rangsor a 2007-2013-as uniós ciklus Regionális Operatív Programjai közül a ötödik az ÉAOP, DAOP, ÉMOP és a KDOP után, melyet a Portfolio elkészített.
Mielőtt egyesével bemutatnánk a tíz legnagyobb, a DDOP keretében támogatott projektet, érdemesnek tartjuk egy helyre összerendezni őket, hogy egyben lássuk a rangsorban helyet foglaló EU-s beruházásokat. A Portfolio a palyazat.gov.hu hivatalos oldalról vett adatok alapján állította fel a rangsort, melyből láthatjuk, hogy a legtöbb projekt Pécs városához kapcsolódik, melyre közel 30 milliárd forintot költöttünk. A listára felkerült Szekszárd város fejlesztése és két útfejlesztés is.
1. Zsolnay Kulturális Negyed - 9,6 milliárd forint
A Zsolnay Kulturális Negyed fejlesztése mintegy 5 hektárnyi kiterjedésű ipari területen valósult meg. A kulturális negyed, mint sajátos funkcióknak helyet adó építészetileg is látványos épületegyüttes és mindenki számára hozzáférhető park, szabadidős központ kulturális, közművelődési, oktatási és gazdaságfejlesztési tevékenységeknek ad otthont. A Zsolnay Gyár területének megújításával az alábbi építészeti, illetve funkció együttesek jöttek létre: Míves Negyed: Zsolnay Család- és Gyártörténeti Kiállítás, a kapcsolódó látogatóút részeként Gyugyi Gyűjtemény, Zsolnay Mauzóleum, szecessziós kávézó; bérelhető vállalkozói terek, műhelyek, üzletek és irodák, vendéglátóhelyek; inkubátorház, rezidens szállás.
2. Pécsi Konferencia és Koncertközpont létesítése - 5,7 milliárd forint
A beruházás célja egy nemzetközileg is jelentős akusztikai tervezéssel készült, korszerű háttértechnikát alkalmazó, multifunkcionális épület, mely hangversenyteremként és konferencia-központként működik. A 11 144 m2 nettó alapterületű épület akusztikai tervezésű nagyterme 999 fő befogadására alkalmas, amely a rendezvény típusától függően a változtatható színpadállásnak megfelelően 928, illetve 880 főre csökkenthető a zenekari igényeknek megfelelően.
3. Közterek és parkok újjáélesztése, II. ütem - 5,1 milliárd forint
A projekt a következő helyszíneken valósult meg:
4. A Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont megvalósítása - 4,6 milliárd forint
A projekt során létrejött a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épülete a hozzá kapcsolódó út-, parkoló- és kertépítéssel, valamint a szükséges eszközbeszerzéssel. A létrehozott épületben kapott helyet az integrált városi-megyei könyvtár, valamint az egyetemi központi könyvtár, a jogi és közgazdaságtudományi kari könyvtárral együtt. A Tudásközpont a PTE-n folyó kutatások bázisaként szolgál és az épületben kialakított egyetemi nagyelőadók az egyetemi oktatási időn túlmenően lehetőséget és helyet biztosítanak felnőttképzési programok, ismeretterjesztési előadások, tudományos rendezvények megtartására, amely programok a város és a környék lakosságát is bekapcsolják a Tudásközpont működésébe.
5. Rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése a Dél-dunántúli Régióban - 4,5 milliárd forint
A Pécsi Tudományegyetem vezetésével 12 tagból álló konzorcium alakult a komplex regionális rehabilitációs szolgáltatások fejlesztésének érdekében. A konzorcium tagjai helyi, megyei és regionális szinten is együttműködnek az egészségügyi járó- és fekvőbeteg szakellátást végző más intézményekkel és szolgáltatókkal, továbbá jó kapcsolatot ápolnak az alapellátást végző háziorvosokkal, a különböző szakrendelések szakorvosaival, valamint az országos illetve speciális ellátást biztosító szolgáltatókkal, civil szervezetekkel, betegszervezetekkel, szociális intézményekkel, gondozó intézetekkel, valamint az átképzést és a foglalkoztatási rehabilitációt biztosító intézményekkel.
6. Villány elkerülő út építése - 4,1 milliárd forint
A Villány elkerülő út az 5701. út belterületi szakaszát váltja ki. Az elkerülő út két szakaszból, egy déli és egy keleti szakaszból áll. Az elkerülő út építése során a összesen 4,3 km új út készült el. A kivitelezés során két körforgalmú csomópont kiépítése mellett 1 hagyományos csomópont épült ki több útcsatlakozás mellett. Az elkerülő út külön szintben keresztezni a Karasica vízfolyást és a Pécsbánya-rendező-Villány-Magyarbóly vasútvonalat.
7. Lulla Balatonendréd összekötő út építése - 3,5 milliárd forint
A Lulla-Balatonendréd összekötő út hálózati jelentőségű. Az út új nyomvonalon a két települést kikerülve 9,6 km hosszon épült meg. Huszonhárom helyen van egy vagy kétoldali útcsatlakozás, melyek 25-25 m hosszon szilárd burkolatot kaptak. Projekt részét képezte a csapadékvíz elvezetés és a szükséges forgalomtechnikai és biztonsági elemek kiépítése. Négy helyen vízfolyás keresztezés történt, továbbá Közmű kiváltások és 3 pár autóbusz-megállóhely épült a szakaszon.
8. Közterek és parkok újjáélesztése I. ütem - 2,5 milliárd forint
A projekt a következő helyszíneken valósult meg:
Tettye-Havihegy I. ütem: a Tettye-park szabadidős-közösségi hellyé alakítása
Uránváros: a városrész-központ megerősítése az Uránbányász téren, a játszóterek adta kínálat bővítése a Szilárd Leó parkban
Megyer-Kertváros: a városrészközpont megerősítése
Köztársaság tér: a jó adottságú tér megújítása hármas funkciójának megtartásával
Világörökségi pufferzóna: a Szent István térhez vezető fogadókapu kialakítása
Rókus-sétány, Diana tér: a lokális jelentőségű közterületek újrafogalmazása, az elhanyagolt állapotok felszámolása.
9. Szekszárd Megyei Jogú Város történelmi városmagjának funkcióbővítő fejlesztése - 1,8 milliárd forint
Jelen projekt a városközpont fejlesztését valósította meg az alábbi projektelemek végrehajtásával:
10. Mecseki ökoturisztikai élménypark kialakítása a pécsi állatkert funkcióbővítő fejlesztésével és a kerékpár-turisztikai infrastruktúra fejlesztésével - 1,8 milliárd
A projekt három tematikus célja, hozzájárul az idegenforgalom fejlesztéséhez:
Forrás: portfolio.hu