Februárban alig jött európai uniós pénz Magyarországra, de márciusban ismét kinyílt a brüsszeli pénzcsap
Ez pedig már csak azért is fontos, mert az év elején hatalmasat fékezett a magyar gazdaság, a görögök után mi voltunk az EU második legrosszabbul teljesítő országa. A legfőbb oka a megtorpanásnak pedig az volt, hogy kifutottak az uniós beruházások. Emiatt például az első három hónapban több mint negyedével, 27,6 százalékkal esett vissza az építőipar teljesítménye éves alapon.
A Magyar Nemzeti Bank most közölt havi fizetésimérleg-jelentéséből viszont kiderült, hogy a legrosszabb időszakon talán már túl vagyunk. Az uniós tőketranszferek összege ugyanis a mélypontot jelentő februári 39 millióról 208 millió euróra, nagyjából 65 milliárd forintra ugrott.
Ugyanakkor a Portfolió azt írja, hogy a március végi ugrás vélhetően még az előző 2007-2013-as uniós ciklus beragadt kifizetéseihez köthető, és egyelőre egyetlen centyni EU-forrás sem jött az új, 2014-2020-as ciklus terhére a brüsszeli kasszából.
Közben itthon az új ciklusbeli kifizetések már a 35 milliárd forintot is elérték, így tehát az államkassza által előre megfinanszírozott pályázati támogatások volumene egyre inkább kezd kinyílni.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese pont kedden beszélt arról, hogy a kormány kész elmenni a falig Brüsszellel szemben azért, hogy 2018-as választási év végéig lehívhassa az új ciklus támogatásainak döntő részét. Az viszont elég nagy kérdés, hogy mi lesz velünk az után, hogy 2020 után nagyjából végleg kifutnak a jelentősebb uniós támogatások.
Forrás: index.hu