Előzetes bejelentés nélkül egyidejűleg szálltak ki a Gazdasági Versenyhivatal emberei hétfőn 21 kórházi eszköz beszállító céghez.
Előzetes bejelentés nélkül egyidejűleg szálltak ki a Gazdasági Versenyhivatal emberei hétfőn 21 kórházi eszköz beszállító céghez.
A GVH közleménye szerint versenyfelügyeleti eljárást indított egy 9 milliárd forintos uniós pályázati keret kapcsán. A KEOP „Egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzésének támogatása” elnevezésű 2015-ben kiírt pályázati konstrukcióból az egészségügyi intézmények pályázhattak alacsonyabb energia-felhasználású CT, MRI, röntgen berendezések beszerzésére, cseréjére.
A versenyhivatal szerint észlelték, hogy a vállalkozások 2015-től feltehetően olyan egyeztetéseket folytattak és információkat osztottak meg egymással, amelyek befolyásolhatták a közbeszerzési eljárások ajánlatait, és arra irányultak, hogy meghatározzák a nyertes ajánlati árakat.
A vizsgálat a magyar egészségügy legnagyobb eszközbeszállítóit érinti.
A közlemény szerint a Siemens Healthcare Kft., a GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft., a PHILIPS Magyarország Kft., a Variotrade Kft., a HOGE Orvosi Műszer Kft., a Premier G. Med Kft., a Med&Trade Co. Bt., az INNOMED MEDICAL Orvostechnikai Fejlesztő és Gyártó Zrt., a Getronics Magyarország Informatikai és Kommunikációs Megoldások és Szolgáltatások Kft., a PASCAL TEAM Kereskedelmi és Mérnöki Szolgáltató Kft., a Silver Wood - IT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a MEDIMAT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a MEDI-CONT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a VMD Kórház Technológiai Zrt., a Novelmedix Zrt., az Artmed Kft., az Euromedic Technology Kft., az EUROMEDIC DENT Kft., a Medirex Zrt., a Mediszer Kórháztechnika és Kereskedelmi Kft., valamint a Chemium Kereskedelmi, Szolgáltató és Gyártó Kft székhelyeit támadták meg az ellenőrök.
Az előzetes bejelentés nélküli helyszíni vizsgálat lehetőségét a versenytörvény biztosítja a GVH számára. A versenytörvény rendelkezései értelmében a helyszíni szemléhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges.
A GVH ugyanakkor azt is közli, hogy a versenyfelügyeleti eljárás valójában nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások el is követték a feltételezett jogsértést. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. A törvény szerint az eljárás lefolytatására biztosított időtartam 6 hónap, amely – az ügy bonyolultságától függően – két alkalommal, 6-6 hónappal meghosszabbítható.
Forrás: http://index.hu/gazdasag/2016/04/12/lecsapott_a_gvh_egy_9_milliardos_korhazi_beszerzes_resztvevoire/