13 százalékos az emelkedés az előző évhez képest
Az építőipari lánctartozás megakadályozását segítő intézkedésekről megjelent 2013. évben az a kormányrendelet, amely szabályozza a közbeszerzési eljárások során az aránytalanul alacsony ár ajánlatkérői vizsgálatát, kiegészülve a minimális rezsióradíj vizsgálatára vonatkozó paragrafussal. A rendelet szerint aránytalanul alacsony árajánlatnak minősül, ha az ajánlattevő rezsióradíja alacsonyabb az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság ajánlása alapján az építésügyért felelős miniszter rendeletében megállapított minimális építőipari rezsióradíj mértékénél.
Szakmai konszenzussal - a vállalkozások előző évi tényadatait, valamint az aktuális bérezési, adózási jogszabályokat alapul véve az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottsága az ÉVOSZ szakértőinek ajánlása alapján minden évben kidolgozza a minimális építőipari rezsióradíj összegét, amely 2019. évben általános forgalmi adó nélkül, 3730 forint óránként, ami 13 százalékos emelkedést jelent a korábbi évi értékhez képest.
Ez az építőipari rezsióradíj magában foglalja mindazokat a költségelemeket, melyek minimálisan szükségesek egy építőipari vállalkozás jogszerű működéséhez, és tartalmazza az adójogszabályok által minimálisan elvárt (2% árbevétel arányos) eredményt is. Tavaly az építőipari minimális rezsióradíj 3300 forint volt óránként, az idei évben a magasabb összeget a bérminimum emelkedése, a csoportos személyszállítás költségnövekedése, a munkahelyi irányítás költsége, a szállás- és biztosítási költség emelkedése indokolta. Ez a költség természetesen nem tartalmazza például az építkezéseken felhasznált anyagköltségeket, vagy eszközök díjait, csupán a munkabér, munkaerővel kapcsolatos kiadásokat foglalják magukba.
Az elvárt bérminimumhoz való igazodás jogszabályi kötelezettség, másrészt a cégek mobilitásának eredményeként székhelyüktől jóval távolabb is vállalnak munkát, ami a személyszállítás és a szállásköltséget növeli. A segédmunkások arányának nagyméretű növekedése indokolttá teszi több mérnök foglalkoztatását, ami kihatással van a munkahelyi irányítás költségeinek emelkedésére. A lakásépítéseknél elrendelt kötelező felelősségbiztosítás pedig növekvő mértékben jelenik meg a biztosítási költségekben.
Miből áll ez a 3730 forintos összeg?
A vállalkozások előző évi tényadataiból számított értékek 2018-ban és 2019-ben az alábbiak szerint alakultak (minden érték egy munkaórára vonatkozik):
Ezek az értékek összesen 2676 forintot (2018-ban) és 3025 forintot (2019-ben) tesznek ki óránként. Ehhez jött még hozzá az improduktív órák költsége, a veszteségidő költsége és a 2 százalékos elvárt eredmény, ami után megkaptuk a végleges 3300 és 3730 forintos rezsióradíjat, ami a munkaerővel kapcsolatos kiadásokat összegzi.
Forrás: portfolio.hu